Evlilikte Mutlu Olmak İçin Psikolojiniz Nasıl Olmalı?

Evlilikte mutlu olmak için hem sizin, hem de eşinizin bir dizi psikolojik özelliğe sahip olmanız gerekir. Peki psikolojiniz nasıl olursa evliliğiniz huzurlu ve mutlu olur? Hem eşinizde hem de sizde bulunması gereken özellikleri bilmenizde fayda var. Mutlu evlilik için doğru eş seçimi yapmak gerektiği söylense de, aslında önemli olan mutlu evlilik için her iki eşin de belli özelliklere sahip olması ve kendi aralarında mutlu bir ilişki kurabilmeleri.

Evlilikte Mutlu Olmak İçin

Evlilikte huzur ve mutluluk için hem sizde hem de eşinizde bulunması gereken önemli psikolojik özellikleri kısaca şu şekilde sıralayabiliriz. Kısa açıklamalarla bu özelliklere değinelim.

Evlilikte Mutlu Olmak İçin Sahip Olmanız Gereken Psikolojik Özellikler

Kabul

Evlilikte mutlu olmak için insanları oldukları gibi kabul etmek anlamına gelen “Kabul” önemli bir özelliktir. İnsanları tüm özellikleriyle, oldukları gibi kabul ederek değiştirme çabasından kurtulmak, sağlıklı bir çift ilişkisinin de önemli bir bileşenidir. “Kabul”, ilişkide “Hoşgörü” kavramından farklıdır. Bir kişiyi hoş görmekle kabul etmek aynı şey değildir. Hoşgörüde kişinin bir yönünü kabul etmeme, kabul edilmeyen bu yönü bir büyüklük yaparak hoş görme anlamı varken, kabul kavramında o yön yargılamadan ve yadırgamadan, olduğu gibi kalmasına izin verilerek kabul edilir. Sağlıklı çift ve evlilik ilişkisinde kabul önemli bir kavramdır. Eş ya da sevgili değiştirilmeye çalışılmaz.

Gelişime Açık Olma

Kendi anne babalarımızdan ve ailelerimizden çok şey öğreniriz ve bu öğrendiklerimizin bir kısmı eksik ve yanlıştır. Çift ve evlilik ilişkisi içinde bu eksik ve yanlış öğrenmeler bir güncellemeye ve yenilemeye maruz kalır. Eğer gelişime açıksak, büyük bir sıkıntı yaşamadan, ilişkimiz zarar görmeden gelişip değişiriz. Çocukluk yıllarımızdan getirdiğimiz yanlışların bir bölümü, evlilik ilişkimize zararlı olduğu için bunların doğru yönde değişmesi çok önemlidir. Gelişime açık olmak yerine “Benim yaptığım her şey doğru o yüzden istediğimi yaparım” düşüncesindeki insanların mutlu bir evlilik yapabilmeleri çok zordur çünkü bu düşünce, gelişime kapalı olan insanların düşüncesidir.

İletişim Becerisi

Evlilikte mutlu olmak için için kadının ve erkeğin iletişim becerilerinin güçlü olması çok önemlidir. İletişim, eşlerin yaşam boyu anlaşmalarını, problemleri çözmelerini sağlayan yegane araçlarıdır. İletişim becerisi güçlü olan eşler, hem problemleri kolaylıkla çözerler, hem de birbirlerini anlarlar. Evlilikte eş tarafından anlaşıldığını hissetmek önemli bir ihtiyaçtır ve bunu iletişim becerisi zayıf olan çiftler sağlayamazlar.

Empati

Empati de mutlu evlilik yaşayan çiftlerde bulunan önemli bir özelliktir. Eşin duygularını hissetmek ve bir şey yaparkenki niyetini doğru anlamak, empatinin önemli yönleridir. Mutlu ve doğru evliliklerde eşler birbirleriyle çoğu durumda doğru empati yapabilirlerken, yanlış evliliklerdeki eşlerin birbirleriyle empati yapamadıkları görülür. Davranışlarda, sözlerde neyin amaçlandığı, eşin ne hissettiği ve belli bir durumdaki duyguları empati yapılmadığı için anlaşılamaz ve çatışmalar yaşanır.

Sağlam Duygusal Yapı

Sağlıklı ve mutlu evlilik ilişkisinin olmazsa olmazlarından biri de sağlam duygusal yapıdır. Sağlam duygusal yapı ile anlatmak istediğimiz özellik, zor anlarda, stresli anlarda bu durumla başa çıkabilecek bir psikolojik yapıya sahip olmaktır. Evlilikte bu tür zor anlar bazen görülebildiğinden, eşle ilişkilerin normal ve dengeli bir biçimde sürdürülebilmesinde böyle bir duygusal yapıya sahip olmak önemlidir. Aksi halde, zor anlar büyük kavgalarla (fiziksel şiddet de dahil olmak üzere) sonuçlanır, bu ise evlilik ilişkisinin zarar görmesine, daha da kötüsü bozulmasına neden olur.

Sınırlara Saygı

Evlilikte mutlu olmak için eşler birbirlerinin özel alanlarına, benlik sınırlarına saygılı davranmak zorundadırlar. Benlik sınırlarına saygı, insanların rahat ve özgür hissetmeleri için ve kendileri olabilmeleri için zorunludur. Benlik sınırlarına saygı yoksa, o zaman sınır ihlalleri ve işgaller yaşanacaktır ki, bu da evlilik ilişkisine aykırı, son derece zararlı bir durum yaratır. Sınırlara saygılı olan ve nerede durması, nereye müdahale etmemesi gerektiğini bilen eşler mutlu bir evlilik için yapılması gerekeni yapmışlardır.

Evlilikle ilgili internet üzerinden bireysel olarak ya da çift halinde yardım almak için tıklayınız: Online Psikolog

Önerilen Yazılar:

Evlilikte Mutluluk ve Aile Huzuru

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir