İnternetten Psikolojik Danışmanlık Gerçekten Avantajlı mı?

İnternetten psikolojik danışmanlık üzerine yapılmış olan ve yararlı olduğunu gösteren bilimsel çalışmalar bulunmaktadır.

İnternetten psikolojik danışmanlığın yararlı olmasının yanında yüzyüze terapi ile karşılaştırıldığında daha avantajlı olmasını sağlayan bir dizi özelliğe de sahiptir. Bu özellikleri ya da avantajları kısaca ve özet olarak şu şekilde aktarabilirim:

İnternetten Psikolojik Danışmanlığın Avantajları

1 Uzaklık ve mesafe sorunu ortadan kalkar

Deneyimli bir psikoloğa ulaşmak için uzun yollar ve mesafeler gitmek zorunda değilsiniz. Yüzyüze danışmanlıkta psikoloğunuzun bulunduğu merkeze gitmek için belli bir yolu gitmelisiniz. Online psikolog yardımının avantajlarından biri, yol gitmek için ayrılan zamanın size kalmasıdır. Kendi evinizin ya da iş yerinizin konforunda psikolog desteği almak önemli bir avantajdır.

Yurt dışındaki vatandaşlarımız, bulundukları ülkelerde Türkçe bilen psikolog bulamadıklarında, bazense Türkçe konuşan bir psikolog bulmalarına karşın ondan ihtiyaç duydukları yardımı alamadıklarında… Bu durumlarda online terapinin önemli bir avantajı devreye giriyor. Hangi ülkede olduğu fark etmeksizin bana he ülkeden Türkler ulaşabiliyor ve yardım alıyorlar. ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İsviçre, Norveç bugüne dek online terapi desteği verdiğim vatandaşlarımızın yaşadığı ülkelerin başında gelmektedir.

2 İnternetten Görüşmenin Rahatlığı

Çalışmalarımın bir bölümü yüzyüze terapilerden, bir bölümü ise online çalışmalardan oluşuyor. Bu çalışmalar sırasında bazı danışanlarımızın gerginliklerini fark ediyorum. Bazıları “Hocam acaba bir sonraki görüşmemizi online yapabilir miyiz?” diyorlar. Bu durumda önemli olan onlara yardımcı olmak olduğu için kabul ediyorum. Danışmanlık merkezlerimizde stresli olan danışanlarımızın online seanslarda daha rahat olduklarını gözlemliyorum. İnsanın ihtiyacı halinde terapi yöntemi ve ortamı da esnek olmalı. Bu açıdan bakıldığında insanların daha rahat ve güvende hissetmelerine yardımcı olması, online terapinin avantajları arasında sayılmalıdır.

3. İşler Yoğunlaşıp Elinizi Kolunuzu Bağladığında

Bazen insan bir destek alması gerektiğini bilir, ihtiyaç duyar ama ne ayıracak zamanı, ne de gidecek enerjisi vardır. Böyle zor zamanlarda online seanslar, yoğunluğun sizi engellemesine izin vermeyen bir özgürlük alanı yaratarak yardım almanızı daha kolay ve daha ulaşılabilir hale getirir.

4. Online Psikoloğunuzu Seçin

İnternetten psikolojik danışmanlık hizmeti veren terapistler kendi yetiştikleri okulun ve modelin yöntemleri ile danışanlarına yardımcı olurlar. Bu durumda, birbirinden farklı ancak her biri yardımı amaçlayan farklı uzmanlarla karşılaşırız. Amacımız ihtiyaç duyduğumuz yardımı almak olduğundan, danışanlarıma önerim “Neye ihtiyaç duyuyorum?” sorusuna kendi içlerinde bir cevap aramaları. “Neye ihtiyacım var bilmiyorum, aslında psikologların bana yardımcı olacağına da inanmıyorum” diyerek yardım istemenizin size bir yararı olmaz. Ben bu sözü söyleyen kişileri terapiye almıyorum. Önce kendi ihtiyacının ne olduğu konusunda düşünceleri netleşmeli. Ancak bundan sonra biz o insana yardımcı olabiliyoruz. Tarz, yöntem ve terapi modeli olarak size uygun gelen, ya da yakın gelen bir terapistle çalışmanız en iyisidir. Bu kişiye ulaşana kadar araştırma yapmanızı, birkaç terapistle görüşme yapmanızı ve sonrasında hangisi ile devam edeceğinize karar vermenizi öneriyorum. Bu şekilde doğru bir karar almanız kolaylaşır.

5. İnternetten Danışmanlığın Ücret Avantajı

Uzman arkadaşlarımızın talep ettikleri online psikolojik danışmanlık ücretleri 90-100TL gibi ücretlerden başlıyor. Bu ücretler başlangıç ücretleri ve çoğu yeni mezun kardeşimiz bu ücretlerle çalışıyor. Online yardım sağlayan deneyimli bir klinik psikolog ise seans ücreti olarak 150 ila 200TL talep ediyor. ODTÜ’den mezun olduğum 2002 yılından bugüne sürekli olarak (15 yılda 7000’den fazla seans deneyimim oldu) bu alanda çalışan bir klinik psikoloğum. Benim Şişli ve Beylikdüzü merkezlerimdeki terapi ücretim 200TL iken, online terapi ücretim 150TL dir. Ücret arasındaki bu fark da online psikolojik danışmanlığın önemli bir avantajıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir